2013 Metro State Results


OISA State Snowboarding Championships Competition Report – March 14th – 16th:
The OISA State Snowboarding Championships from March 14th through 16th was awesome!  The weather was excellent, Mt Bachelor and competition venues were good, and our Metro League riders competed and placed very well — especially our girls!  Metro League had 24 Boys and 12 Girls compete in Banked Slalom, Snowboard Cross, Slopestyle and/or Half Pipe.  Final competition results are attached.  A huge thanks to all our Parent Volunteers and Coaches who helped!
Congratulations to the top 6 Banked Slalom Individuals:
Boys:  15th place Ben Grayzel (Cleveland), 24th place Matt Classen (Central Catholic), 26th place Adam Eichacker (Grant), 27th place Conner Welty (Grant), 40th place Michael Mishima (Central Catholic), and 45th place Alex Lygo (Grant)
Girls:  1st place Lucia Toth (Grant), 4th place Emma Ronai-Durning (Lincoln), 6th place Taylor Penner-Ash (Riverdale), 7th place Tiffany Puterbaugh (Riverdale), 14th place Cassidy Smith (Lincoln), and 15th place Abbie Parr (Lincoln)
Congratulations to the top Banked Slalom Squads:
Boys:  11th place Grant and 15th place Cleveland, and 16th place Central Catholic
Girls:  3rd place Riverdale and 4th place Lincoln
Congratulations to the Snowboard Cross finalists:
Boys:  4th place Ben Grayzel (Cleveland)
Girls:  2nd place Emma Ronai-Durning (Lincoln), 3rd place Cassidy Smith (Lincoln), and 4th place Tiffany Puterbaugh (Riverdale)
Congratulations to the top 6 Slopestyle Individuals:
Boys:  42nd place Ben Grayzel (Cleveland), 45th place Adam Eichacker (Grant), 47th place Conner Welty (Grant), 50th place Michael Mishima (Central Catholic), 52nd place Quentin Carter (Grant), and 54th place Matt Classen (Central Catholic)
Girls:  1st place Emma Ronai-Durning (Lincoln), 5th place Tiffany Puterbaugh (Riverdale), 6th place Lucia Toth (Grant), 8th place Elizabeth Bartlett (Riverdale), 9th place Cassidy Smith (Lincoln), and 14th place Kelsey Parr (Lincoln)
 
Congratulations to the top Slopestyle Squads:
Boys:  9th place Grant and 10th place Lincoln
Girls:  1st place Lincoln
Congratulations to the top 6 Half Pipe Individuals:
Boys:  11th place Adam Eichacker (Grant), 25th place Harley Nerheim-Chereck, 30th place Ben Grayzel (Cleveland), 31st place Michael Mishima (Central Catholic), 35th place Quentin Carter (Grant), and 36th place Graham Harris (Grant)
Girls:  3rd place Kelsey Parr (Lincoln), 4th place Cassidy Smith (Lincoln), 7th place Lucia Toth (Grant), 8th place Taylor Penner-Ash (Riverdale), and 10th place Abbie Parr (Lincoln)

Congratulations to the Half Pipe Squads:
Boys:  4th place Grant
Girls:  2nd place Lincoln

Congratulations to our Sato Cup finalists:

Girls:  2nd place Lincoln and 6th place Riverdale
 

Thanks again to all the Parents and Volunteers who run the Teams and help with competitions.  Thanks to all our awesome Coaches.  None of this would happen without your commitment, dedication and hard work!  I look forward to your participation next year!